اخذ نمایندگی

در صورت دارا بودن شرایط اخذ نمایندگی حتما قبل از هر اقدامی موارد زیر را مطالعه کنید.


برای اخذ نمایندگی به توصیه‌های زیر عمل کنید.

  1. درجهت تلاش برای اخذ نمایندگی در مورد شرایط بازار موجود و قدرت نفوذ تیم تان در بازار شهر خود بزرگنمایی و کوچکنمایی نکنید. حرفی بزنید که قابل دفاع باشد. اگر با تعداد مثلا 20 نفر کارمند فعالیت جدید را آغاز خواهید کرد تعداد 40 نفر را اعلام نکنید . و یا میزان قدرت فروش در ماه را دوبرابر اعلام نکنید. زیرا شرکت مربوطه به دنبال نشانه در هرکدام از اظهارات شما می‌گردد. تا شما را برای درخواست اخذ نمایندگی اعتبارسنجی کند به این شکل اعتبار خود را با ادعاهای نامربوط زیرسوال نبرید.
  2. تلاش کنید درخواست اخذ نمایندگی و ارتباطات شما، بر پایه ارتباط رسمی تجاری یعنی ارتباط ایمیلی باشد. ارتباط ایمیلی رسمی‌تر از ارتباط تلفنی است. لااقل تا زمانی که احتمال نزدیک شدن به اخذ نمایندگی بیشتر و رابطه شما جدی‌تر شود. ارتباط رسمی تجاری یعنی ارتباط ایمیلی و در صورت نیاز، ارتباط تلفنی که عموماً در ایمیل قبلاً بر روی آن تاکید و توافق شده است. ارتباط ایمیلی جدا از اینکه فرصت فکر کردن و تحلیل کردن و جواب دادن سنجیده را ایجاد می‌کند، بسیار جدی‌تر سایر شیوه‌هاست و در آینده هم قابل استناد است.
  3. در جریان مذاکرات اخذ نمایندگی به جنبه‌های اخلاقی در مذاکره دقت کنید. اگر می‌دانید که فلان شرکت نمایندگی دارد و شما قصد دارید که به آن حوزه وارد شوید و نمایندگی بگیرید، هرگز نماینده قبلی را تخریب نکنید. و مرتب از مشتریان ناراضی فلان نمایندگی صحبت نکنید. زیرا باعث میشود حس منفی در شرکت اعطا کننده ایجاد کند.
  4. همیشه در جلسات مذاکره یا مکاتبات خود با شرکت اعطاکننده نمایندگی با این فرض حضور داشته باشید که شرکت اعطا کننده درخواست کننده هایی برای اخذ نمایندگی درسطح یا حتی بهتر از شما داشته دارند.