اعطای نمایندگی

اعطای نمایندگی مزایای بسیاری دارد اما موفقیت آن منوط به یک برنامه‌ریزی دقیق است. شرکت‌های بزرگ نیز این روش را به کار گرفته اند، به عنوان مثال ( مک‌دانلدز ، سون – ایلون ، میل باکسز ) ولی بسیاری از کسب و کارهای کوچک نیز از این روش بهره می‌برند.


اعطای نمایندگی چیست؟

اعطای نمایندگی روشی مناسب برای توسعه‌ کسب و کار است بویژه برای بنگاه‌های کوچک و بنگاه‌هایی که در یک محل مستقر هستند و همچنین برای شرکت‌هایی که تنها در سطح ملی فعال هستند. اعطای نمایندگی اغلب به عنوان یکی از مطمئن‌ترین روش‌های توسعه تلقی می‌شود. این متن یک راهنما برای کسانی است که می‌خواهند از طریق اعطای نمایندگی ، کسب و کار خود را گسترش دهند.

آیا در اعطای نمایندگی ، صاحب اصلی شغل و اعطا کننده می‌تواند در نحوه فروش دخالت داشته باشد؟

با اعطای نمایندگی، اعطا کننده و صاحب اصلی نمایندگی، بسته به نوع نمایندگی، روی کمیت و کیفیت فروش محصولات، قیمت گذاری و مدیریت فروش نمایندگی و پرسنلی که تحت نظارت نمایندگی مشغول به کار هستند نفوذ و نظارت و در تصمیم گیری ها دخالت خواهد داشت. این نکته قابل توجه آن عزیزانی است که در مورد سیاست‌های فروش و نحوهء مدیریت فروشگاه شان مایل به هیچ گونه وابستگی و دخالتی از سوی دیگران نبوده و علاقمند هستند ایده ها و شیوهء مدیریتی خود را روی کسب و کارشان اعمال کنند. بنابراین توصیه میشود این افراد به دنبال اخذ نمایندگی نباشند.

بنابراین در اینجا به چند نکته در مورد امتیازات و منافع اعطای نمایندگی به عوامل مطمئن، حرفه ای و مجرب اشاره میکنیم:

  1. بحث بازاریابی و فروش، دیگر همچون گذشته، فرآیندی ساده و کم هزینه نیست. حضور قدرتمند و موفق در بازار رقابتی امروز، مستلزم بکارگیری گروهی متخصص و حرفه ای در این امر است. نمیتوان بی گدار به آب زد و سرمایهء هنگفتی را صرف تبلیغاتی کرد که هیچ گونه کار و مطالعهء کارشناسانه ای بر روی تأثیرگذار و موفقیت آمیز بودن آن انجام نشده است. بنابراین نیاز به حرفه ای عمل کردن در بازار رقابتی و نیاز به حضور کسانی که با چم و خم کار بازاریابی و فروش آشنا هستند، بیش از پیش احساس میشود. کسانی که نمایندگی دریافت می‌کنند اغلب به فروش و بازار در حوزه فعالیتی که دارند آشنا هستند و می‌توانید با اعطای نمایندگی حضور قدرتمندی در بازار داشته باشید.
  2. با اعطای مسئولیت فروش به تیم متخصص، میتوانید از سودآوری صد درصدی سرمایه گذاری خود برای تولید یا واردات محصولات اطمینان حاصل کنید. چه بسیارند تولیدکنندگان و واردکنندگانی که با وجود تولید یا واردات کالای مرغوب، همچنان با هزینه‌های اولیه و حقوق پرسنل خود دست به گریبان هستند و این به دلیل ناتوانی آنها در تبدیل محصولاتشان به پول و سوداوری است.
  3. با اعطای نمایندگی میتوانید فروش محصولات خود را در هر کجای کشور و حتی در خارج کشور توسعه و گسترش دهید و به بازارهای جهانی بیندیشید. انحصاری و مستقل کار کردن، خواه نا خواه محدودیت هایی را به شما تحمیل خواهد کرد که با وجود تلاش بسیار، باز هم قادر نخواهید بود به فروش، توسعه و سود ایده آل خود دست پیدا کنید و مدام از خود می‌پرسید چرا؟!